«

»

Jan 02

Admiral Tim Fraser

New military chiefs appointments.

Defence Secretary Gavin Williamson has confirmed the new appointments of Vice Chief of the Defence Staff, First Sea Lord and Chief of Naval Staff, Chief of the Air Staff and Commander Joint Forces Command.

Published 3 December 2018

From: Ministry of Defence and The Rt Hon Gavin Williamson CBE MP

Ministry of Defence Plaque

Defence Secretary Gavin Williamson is pleased to confirm that HerMajesty the Queen has approved the following senior appointments to the top echelon of the Armed Services:

Vice Admiral Timothy Fraser CB is to be promoted Admiral and appointed Vice Chief of the Defence Staff, in succession to General Gordon Messenger;

Biographies

Vice Admiral Tim Fraser CB

Tim Fraser was educated at Lord Williams’ School in Oxfordshire and joined the Royal Navy in 1982. A surface warfare officer, he has had the privilege of commanding four ships: the patrol craft HMS ARCHER
(1989-1991); the T42 Destroyers HMS GLOUCESTER (1997-1998) and HMS CARDIFF (2001-2003; as the Captain Fifth Destroyer Squadron); and the aircraft carrier HMS ILLUSTRIOUS (2006-2007).

He has also served as the United Kingdom Maritime Component Commander in Bahrain (May 2010 to November 2011), commanding Royal Navy and Royal Fleet Auxiliary ships in the Middle East, and additionally
serving under the Commander US Fifth Fleet as the Deputy Commander of the Combined Maritime Forces.

In between sea and operations appointments he has served as the Surface Flotilla Staff Navigating Officer, as an Assistant Director in the Navy’s Personnel Strategy Directorate and as the Head of Navy Resources and Plans on the Central Staff (2007-2010). On promotion to
Rear Admiral in January 2012 he led the Navy Command HQ Defence Reform implementation in 2012 prior to serving as the Senior British Military Advisor at CENTCOM HQ in Tampa, Florida (September 2012- January 2014).

On return from the States he spent three years in the MOD as the Assistant Chief of Defence Staff (Capability and Force Design), which included SDSR 15. He was appointed as Chief of Joint Operations in June 2017 on promotion to Vice Admiral.

Tim Fraser attended the UK Higher Command and Staff Course in 2006 and the US Pinnacle Course at the Joint and Coalition Warfighting Centre in April 2012. He was made a Companion of the Bath (CB) in the 2015 Queen’s Birthday Honours List.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.